Yavru Köpek Sahiplenmek mi? Bu Irkları Seçmeden Önce İki Kere Düşünün

Bir evcil hayvan sahiplenmek harika bir deneyimdir – öyle olmadığı zamanlar dışında. Tüm ailenin seveceği bir köpek arkadaşı arıyor olabilirsiniz, ancak yanlış köpek türünü seçmek evinizi mahveder. Bazı türler kazmayı sever ve bahçenizi bir giriş noktası olarak kullanarak yan bahçeye doğru yol alırlar. Diğer cinsler sürekli terk edilerek havlar ve ulurlar

Hangi ırkların evcil hayvan olarak sahiplenmesinin çok zor, hatta çok tehlikeli olduğunu öğrenmek istiyorsanız, aşağıyı okuyun.Veteriner hekimlere göre hangi köpek ırklarının evlat edilemeyeceğini keşfedin. Evinizin içindeki alçıpanı delip geçecek cinsler ile ev halkınızla en uyumlu ırklar hakkında ipuçları alın.

Pekingese,

Bu cins efsanevi bir şekilde inatçıdır. Pekingese, Çin’in eski İmparatorluk ailesi tarafından lapdog arkadaşları olarak yetiştirildi. Bazı Pekinliler resmi kraliyet köpekleriydi. Bu köpekler, kibirli bir tavır ve saygı uyandıran güçlü bir mizaçla asil üremelerini sürdürürler. Pekingese’yi yetiştirmek çok zordur çünkü o, kendisinin sorumlu olması gerektiğine inanır ve bu işi köklü bir inatla sürdürür. Bu köpek, sert bir şekilde disipline edilirse ısırabilir.

İyi sosyalleşmiş Pekinliler, sahibine ve ailesine karşı çok sevgi doludur, ancak yabancılara davetsiz misafir gibi davranılır. Bu, cinsi harika bir bekçi köpeği yapar. Boyutlarına göre son derece cesurlar. Bir tehdit oldukları belirlenirse, yabancılarla ölümüne savaşırlar.

Afgan Tazısı,

Bu zarif görünümlü yaratığın aristokrat tavrı, kişiliğine kadar uzanıyor. Afgan Tazısı, onu aramak yerine dikkat çeker. Göz alıcı, uzun ve parlak kürkün altında, sadık bir avcı bulmak sizi şaşırtabilir. Afgan Tazısı, Mısırlılara kadar uzanan eski bir türdür ve ayrıca ceylan ve tavşan gibi daha küçük avların peşinden koşmak üzere eğitildiği Orta Doğu dağlarında da bulunmuştur.
Güçlü bir içgüdüsü ve dağlık arazide çevik bir şekilde koşma yeteneği ile, bol miktarda açık hava egzersizi gerektirir. Bir Afgan Tazısı sahiplenmek, günlük egzersiz ve kürk bakımı taahhüdü ile birlikte gelir. Bu düzeyde dikkat ile bu köpek, sizinle yatağa atlamayı seven, sakin ve sessiz dört ayaklı bir arkadaştır. Afgan, çocuklarla arası iyi olacak şekilde eğitilebilirken, oyun arkadaşı bir köpek türü değildir. Bu köpek ilgi görmeden mutsuz olacak ve arka bahçeye bırakılacak.

 

Sibirya Kurdu,

Sibirya kurdu, Çukçi halkı tarafından kızak çekmek için yetiştirildiği Sibirya’dandır. Bu yüksek enerjili köpek, iyi bir ev köpeği ve aynı zamanda iyi bir arka bahçe köpeği değildir. Kolayca haylazlığa kapılan zeki bir türdürler ve sıkıldıklarında ya da yalnız bırakıldıklarında son derece yıkıcı oldukları bilinir. Bu köpekler hevesli kazıcılardır. Hapisten kaçmak başka bir güçtür.

PetVet, Sibirya Husky’yi ilk kez evcil hayvan sahipleri için en kötü ırklardan biri olarak adlandırdı ve “‘İtaatkar Sibirya Husky’ ifadesi bir nevi tezattır.” Güçlü bir yırtıcı dürtüleri vardır, bu nedenle kediler veya hamsterler gibi diğer evcil hayvanlar av olabilir. Bu yavrular ulumaya, yüksek sesli, siren benzeri sızlanmalara eğilimlidir. Yeterince soğuk olduğu sürece harika koşu arkadaşlarıdır. Kalın tüyleri yılda iki kez tüy döker. Genel olarak, mutlu, oyuncu,
bağımsız fikirli köpeklerdir.

Rodezya Ridgeback,

Şık ve güçlü Rhodesian Ridgeback, sırtındaki ters uzayan tüylerden oluşan bir çizgi ile ayırt edilir. Sevecen, zeki ve çocuk dostudur. Ancak, bu köpek çoğu insan için uygun değildir. Çoğu insanın sahip olduğundan daha fazla zamana ve enerjiye ihtiyaç duyar.

1870’lerde Rodezya’da bu cesur köpek aslanlara karşı iyi bir koruyucu olarak biliniyordu. Akıllı bir köpek olarak, uygun şekilde ele alınmazsa inatçı ve iradeli hale gelecektir. Bu cins, yeterince egzersiz yapmazsa ve hiçbir insanı otorite figürü olarak kabul etmezse çok yıkıcı olabilir. Muhtemelen diğer köpeklerle de hırçınlaşacaktır. Uygun yetiştirme ile bu köpek sakin, nazik, itaatkar bir köpek olacaktır.

Fila Brasileiro,

Tehlikeli Köpekler Yasası’ndaki başka bir köpektir ve İngiltere, Avustralya, Yeni Zelanda, Norveç ve Danimarka’da birkaç isim vermek için yasaklanmıştır. İlk kez köpek sahipleneceklere önerilmez. Ve birine sahip olmak, bir ev sahibinin sigorta poliçesi kapsamına girmeyi engelleyebilirken, yasal sorumluluk maliyetli olabilir. Bolca salyaları akar ve dökülürler ve misafirler veya yabancılar tarafından doğal olarak daha da kötüleştirilirler. Av köpekleri olarak yetiştirildiler, ne pahasına olursa olsun ailenizi güçlü bir şekilde koruyacaklar

Hâlâ bu güçlü Mastiff’e bağlıysanız, alfa olarak ona hükmedecek bir sahibine ihtiyacı olacaktır. Kararlı, kendinden emin ve tutarlı olmalısınız. Pasif bir sahip, Fila’nın alfa konumunu aldığını görecektir. Dog Breed Info’ya göre, “İnsanlar için alfa olduğuna inanan Fila’nın devasa boyutuna ve gücüne sahip bir köpek düpedüz tehlikelidir.”

Border Collie,

Mükemmel bir çoban köpeği olan Border Collie, gütme içgüdüsü ve yeteneği nedeniyle saygı görür. Enerji yoğun çobanlık görevine çok uygun olduğu için, bu köpek bir enerji ve heyecan topudur. Havlamayı sever. Çok bölgeci, başka bir gütme içgüdüsü. Ama aynı zamanda son derece oyuncu ve şefkatlidir, çocukları sever ve insanlarla temasa ihtiyaç duyar. Ve bir bekçi köpeğine ihtiyacınız varsa, bu köpeklerin kreması.

Border

Collie, ailesini saplantılı bir şekilde sever ve sizi evin içinde acımasızca takip eder. Çok sıkı bir bağ geliştirirler. Gütme içgüdüsü nedeniyle, ailenizi, bahçedeki çocukları ve önüne çıkan her şeyi gütmeye çalışacaktır. Bisikletle çocukların peşinden koşmak dahildir. Böcekleri kovalamak, durana kadar bulaşık makinesinin başında nöbet tutmak ya da dikkatle bir çocuğun şekerlemeden uyanmasını beklemek gibi başka saplantılı davranışlar geliştirirler. Bu saplantılı doğası nedeniyle, bir Border Collie, sıkıldığında ortalama bir köpeğe göre on kat daha yüksek bir yıkım eğilimi gösterir.Weimaraner

Weimaraner,

19. yüzyılın başlarında cesaret, zeka ve büyük hayvanları avlamak için mükemmel koku alma yetenekleri nedeniyle Almanya’da yetiştirildi. Her boyuttaki avın izini sürmek için dayanıklılık, hız ve avlanma çok yönlülüğüne sahip bir köpek geliştirdiler. Bu cins geyik ve ayı avladı. Kendine özgü gri ırkın çarpıcı görünümü, fotoğrafçı William Wegman tarafından ölümsüzleştirildi.

Bu cins o kadar sadık ki insanını neredeyse boğacak. Bu, Weimaraner’ın tek başına çok mutsuz olduğu ve bu konuda sesini yükselttiği anlamına geliyor. Bol miktarda dış havaya ihtiyaç duyan yüksek enerjili bir köpektir. Bütün gün sizinle birlikte olmak isteyen çok aktif bir köpeğe zamanınız varsa, mükemmel evcil hayvanı bulmuş olabilirsiniz. Bu cins o kadar çok bağlanır ki ayrılık kaygısı yaygın bir sorundur. VetStreet’e göre, “Bazı Weimaraner’lar kendi hallerine bırakıldıklarında o kadar çılgına dönüyorlar ki havlıyorlar, kazıyorlar, kaçıyorlar ve hatta kendilerini yaralıyorlar.” Bunun da ötesinde, evde eğitim almaları zor, inatçı ve talepkar olabilirler.
Bull teriyeri,

Her zaman popüler bir ticari köpek olan Bull Terrier’i, Aevilen Bull Terrier, köpeklerle yeni tanışan aileler için tavsiye edilmeyen başka bir cinstir. Bu köpeğin üremesi 1900’lü yıllarda başladı, ancak 1936 yılına kadar ayrı bir cins olarak kabul edilmedi

Doğru, bir Bull Terrier eğlenceyi seven, korkusuz, palyaço, aktif ve itaatkardır, ancak her ev için önerilmez. Yeterli egzersiz ve zihinsel uyarı olmadan yalnız bırakılan bu köpekler, küçük çocuklar için yıkıcı ve tehlikeli hale gelecektir. Her gün koşmak ve oynamak gibi denetimli eğlenceye ihtiyaçları var. Bir Pit Bull’un çene gücüne sahip son derece güçlü köpeklerdir. Tavşan, kobay ve kedi gibi diğer evcil hayvanlardan uzak tutulmaları gerekir.

Fransız Bulldog,

Fazla egzersiz gerektirmeyen bir köpek arıyorsanız, French Bulldog sizin cinsiniz olabilir. Fransızlar yürüyüşe ayak uyduramazlar, yüzemezler, sıcağa tahammül edemezler ve kucak köpeği olmak için yetiştirilmişlerdir. “Ezilmiş suratlı” ırklardan biri olan brakisefali olarak, Frenchie vücut ısısını düzenleyemez ve kapalı, iklim kontrollü bir alanda olması gerekir. Olumlu bir kayda göre, çok az tüy döküyor.

Fransız Buldozerleri ilk kez köpek sahibi olacaklar için önerilmez. Brakisefalik olduğu için hastalığa ve diğer sağlık sorunlarına eğilimlidir. Daha da önemlisi, bu köpeği eğitmek gerçek bir meydan okuma olabilir. Bu köpek alfa olmayı tercih ediyor, bu da onu agresif yapıyor. Bununla birlikte, sevimli ezilmiş yüzü ve yarasa benzeri şımarık kulakları geri çevirmek zor olabilir, özellikle de coşkulu bir kişiliğe sahip olduğu ve çok gürültülü ve geveze olmadan insanlara karşı şefkatli olduğu için. Ama sonra, yalnız kalmaya tahammül edemez, bu yüzden çoğu zaman evde birisinin olması gerekir.

Kafkas Ovcharka,

Bu cins, Doğu Avrupa Kafkas Dağları bölgesinde koyunları kurtlara karşı koruyarak ve sürü güterek görevini iyi bir şekilde yerine getirmiştir. Bölgeci ve agresif bir köpek olarak kurtlara karşı özenle savundu. Kafkas Ovcharka ırkı 1920’lerde ortaya çıktı. Adı Rusça’da “çoban” anlamına gelir.

Ovcharka’nın kalın çift tüyü çok fazla bakım ve serin bir iklim gerektirir. O düşük enerjili bir cins ama aynı zamanda çok sinirli ve iradeli. Tamamen sosyalleştirilmezse, bu köpekler saldırganlaşabilir. VetStreet, “Koruyucu doğası bazı insanlara çekici gelse de, Ovcharka acemi köpek sahipleri için ideal bir eş değil. Zeki ama aynı zamanda bağımsız bir düşünür, bu yüzden ona sağlam, sevgi dolu ve sabırlı bir eğitimle rehberlik edebilecek birine ihtiyacı var.”

Catahoula Leopar Köpeği,

Bu cinsin adı yetmezmiş gibi tam adı Louisiana Catahoula Leopard Dog’dur. Kuzey Louisiana’daki çiftliklerde çalışan bir köpek olarak kullanıldı ve kesim için domuz gütmekten sorumluydu. Yerli Amerikalılar bu köpeği vahşi oyun avlamak için kullandılar ve Catahoula adını bu kabilelerden aldı. Catahoula Leopard, resmi Louisiana eyalet köpeğidir.

Bu köpek sevecen ve sadık bir arkadaştır. Bolca egzersize ve çitle çevrili geniş bir bahçeye ihtiyacı var. Sağlam bir liderlik ve çok sayıda yürüyüş veya koşu gerektirirler. Bu köpekler her zaman tasmalı olmalıdır. Alfa rolünü ciddiye almayan sahipler bu köpek için önerilmez. Köpekler insanlarla yaşadığında, onların sürüsü oluruz. Sürü lideri sen olmalısın. Aksi takdirde, kararları köpek verir ve onun liderlik becerilerini takdir edemezsiniz.

Perro de Presa Canario,

Bu cins, Kanarya Adaları’nda bir çiftlik köpeği olarak ortaya çıktı. Görevi, sığır ve domuz gütmek, sürüyü korumak için yırtıcı köpekleri kaçmak ve hatta öldürmekti. Güçlü bir hayvandır. VetStreet, bu köpeği yalnızca eğitim köpeklerine aşina olan sahipler için şiddetle tavsiye eder. Bir uyarı hikayesi olarak VetStreet, 2006 yılında iki Presa’nın San Francisco’da bir kadını sahibinin köpeklerini kontrol edemediği için öldürdüğünü söyledi.

Erken eğitim ve sosyalleşme dersleri zorunludur. Eğitim devam etmeli ve köpek, ikramlar ve oyuncaklar gibi aldıkları her şey için bir komutu yerine getirerek “çalışmalıdır”. Mesleki eğitim şiddetle tavsiye edilir. Ayrıca Presa engellenmediği takdirde mahalle kedilerini ve küçük köpekleri kovalayıp öldüreceklerdir. İçgüdüsel olarak, çok güçlü bir bölge ve av güdüsüne sahiptir.

Skye Teriyeri,

Bu köpek bir havlayıcı. Skye Teriyerleri aynı zamanda hevesli kazıcılardır. Sert, inatçı ve çok fazla dikkat gerektiriyor. Skye aynı zamanda amansız bir kedi avcısıdır. Bu köpekleri eğitmek zordur, inatçıdır ve diğer köpeklerle anlaşamazlar. Bakım yapılması gereken veya dolaşık hale gelen uzun, dalgalı tüyleri vardır. Öte yandan, Skye Terrier son derece sadık olabilir. One Skye, ömrünün geri kalanında, toplam on dört yıl, ölen sahibinin mezarında uyudu.

Skye Terrier, İskoçya’daki Skye Adası’ndan orta derecede zeki bir cins. Çalışan bir teriyer olarak yetiştirildi, tilki, porsuk ve su samuru avlamak için kullanıldı. Cins, aristokrat Viktorya döneminde, Kraliçe Victoria’nın bir tane edinmesinin ardından soylu hanımların moda evcil hayvanları olarak oldukça saygın bir istasyonun tadını çıkardı. Rona II adlı bir Skye, Kraliçe ile bir portrede bile poz verdi. O zamandan beri, cins en az bilinen teriyerlerden biri haline geldi.

Dachshund,

Dachshund Almanca ‘porsuk köpek’ anlamına gelir. Kısa bacaklı, uzun gövdeli köpek porsuk avlamak için yetiştirildi. Onları yuvalardan aşağı kovalayan Dachshund, bir şekilde düşmanının azmini alt etmeyi başardı. Dachshund’lar vahşi ve cesurdur. Akademik bir hayvan bilimi dergisinde 2008 yılında yapılan bir araştırma, Dachshund’un tüm köpek ırklarının en saldırganı olduğunu buldu. İyi ki yerden sadece birkaç santim yukarıda duruyor! Üç çeşit gelir.

 

Dachshund, porsuk kovalayan üremesi sayesinde aynı zamanda hevesli bir kazıcıdır. Komik fiziğiyle tüm çocukların hayran olduğu, sosis köpeği olarak bilinen küçük köpek, çocuklar, özellikle küçük çocuklar için iyi bir evcil hayvan değildir. Daha agresif ırklardan biri olan bu küçük adam, yabancılara ve çocuklara karşı düşmanca davranabilir.

Avustralyalı Çoban

Adının aksine, Avustralya Çoban Köpeği Kuzey Amerika kökenlidir ve Altına Hücum döneminde Batı eyaletlerinde çoban köpeği olarak yetiştirilmiştir. Bu, her gün birkaç saat egzersize ihtiyaç duyan çok aktif bir köpektir. Gün boyu çoban olarak çalışmasına izin veren çok yüksek dayanıklılık seviyelerine sahiptir.

Aynı zamanda, sürü güden bir cins olarak cesur, kendine güvenen, uyanık, akıllı ve duyarlıdır. Ancak bu özellikler günlük egzersizle salınmazsa, bu köpekler insanları için hayatı zorlaştırabilir. Bir aile ortamı için elverişsiz olan bir başka özellik de çocukları ve evcil hayvanları gütmeye çalışma eğilimidir. Kıstıracak ve diğer sürü taktiklerini kullanacaktır.

Doberman Pinscher,

Bu son derece enerjik köpekler büyük ve güçlüdür ve olağanüstü bekçi köpekleri olurlar. Ama bir Doberman Pinscher kimseye göre değil. Köpekten daha baskın olan bir bakıcı tarafından kapsamlı bir eğitime ihtiyacı var. Doğru dikkat olmadan, bir Doberman sıkılır, yıkıcı ve gürültülü olur.

Cins, toplanan vergi paraları için güçlü ve güvenilir bir korumaya ihtiyaç duyan bir Alman vergi tahsildarı tarafından geliştirildi. İlk olarak 1897’de bir Erfurt köpek gösterisinde tanındı. Dobermanlar uzun, kısa tüylü, güç ve dayanıklılıkla doludur. Sadık, hoşgörülü ve aileye adanmışlardır. Cinsin eğitilmesi kolay olsa da, çok azı gerektirdiği tutarlı, kendine güvenen, kural koyucu rehberliği sunabilir. Bir Doberman, kendi haline bırakılırsa inatçı ve inatçı olabilir.

Shar Pei,

Bir Shar-Pei’nin tanımlayıcı bir özelliği, kırışık derisidir; bu, yavru köpeklerde yavaş yavaş katlanmış etlerine dönüşene kadar özellikle belirgin olan bir özelliktir. Kıvrımlar sevimli ama enfeksiyona yatkın. Kıvrımların nemli bir bezle silinmesi gerekir. Chow Chow gibi, Shar-Peis’in de karanlık bir dili vardır ve her iki cins de antik Çin’e geri döndüğü için muhtemelen bir noktada melezlenmiştir.

Shar-Pei bölgesel ve saldırgandır. Tüm ırklar gibi, uygun sosyalleşme için eğitilebilir, ancak Shar-Pei ile, onunla köpek yavrusu olarak başlayan profesyonel bir eğitmene ihtiyacınız olacak. Bununla birlikte, köpeğin mesafeli tavrı, onu çocuklar için hayal kırıklığı yaratan bir evcil hayvan haline getirebilir. Shar-Pei’ler sarılmak veya kucaklaşmakla ilgilenmezler, yine de içinde yaşamaları gerekir. Zeki ama inatçı bir ırktır. Bu acemi bir sahip için köpek değil.

Belçikalı Malinois,

Belçikalı Malinois, çocuklar için iyi bir cins değildir. Bu köpek bir çoban olarak yetiştirildi ve bir çoban olarak, sanki onları hizaya sokmak istermiş gibi çocukları ısırmaya veya ısırmaya eğilimlidir. Belçikalı Malinois, 1800’lerin sonlarında Belçika’da çoban veya bekçi köpeği olarak çalıştığında popüler bir cins haline geldi. Belçika Malinois bugüne kadar ülkenin en sevilen köpeklerinden biri olmaya devam ediyor.

Bu cins, güçlü bölge içgüdülerine sahip, zeki ve itaatkardır. Bir Malinois’in efendisi kararlı ve tarafsızdır. Sert bir sahibi, işbirliği yapmayan bir köpek bulacaktır. Bu köpeklerin her gün kuvvetli egzersize ihtiyacı vardır. Düzgün bir şekilde sosyalleştirilmedikleri ve eğitilmedikleri takdirde yıkıcı ve yönetilemez hale gelebilecek yüksek enerjili köpeklerdir.

Dogo Arjantin,

Dogo Argentino, İngiltere’de 1991 Tehlikeli Köpekler Yasası uyarınca yasaklanan başka bir cinstir. Arjantin’de pumalar gibi büyük avlar için büyük av köpeği olarak yetiştirildi. Aynı zamanda insanlar için bir himaye olmak üzere yetiştirildi. Ancak baskın özellikleri nedeniyle -inatçı, zeki ve otoriter- Dogo birkaç ülkede yasaklandı.

Bu köpek ilk kez köpek sahibi olacaklar için önerilmez. Bir Dogo, zeki ve inatçı olmasının yanı sıra iri, güçlü ve enerjiktir. Aynı derecede güçlü, artı sakin, kararlı ve tutarlı bir lider olmadan, bir Dogo yıkıcı ve sorumlu olacaktır. Eğitimli bir Dogo bile komşularınızın evcil hayvanlarının peşine düşerek kedileri ve küçük köpekleri öldürür. Bir Dogo ile yüksek bir çit bir zorunluluktur. Bu köpek doğal bir işçidir ve yapacak bir işi olmadığı için muhtemelen kişisel eşyalarınızı çiğneyecektir.

Cane Corso,

Bu köpek zekidir, bölgecidir ve iyi bir bekçi köpeğidir. İtalya’dan bir mastiff cinsi olan Cane Corso, büyük hayvanları avlamak için yetiştirilmiş devasa bir cinstir. Bu köpekler 120 kilo ağırlığında. Genel olarak, acemi köpek sahipleri için uygun değildirler. Retriever ve Spaniel gibi işbirlikçi ırklarla iyi iş çıkaran insanlar bile bu güçlü, zeki, aktif ve inatçı köpeğe rakip olamaz.

Cane Corso, tutarlı sosyalleşmeden sonra bile yabancıları kabul etmeyecektir – doğası gereği baştan aşağı bir bekçi köpeğidir. Bastonunuz varsa, her gün en az bir mil yürümeli veya koşmalısınız. Buna 20 dakikalık bir eğitim egzersizi daha ekleyin ve bu oldukça aktif köpek biraz rahatlayabilir. Bu güçlü ve agresif köpeği köpek parklarına götürmeniz tavsiye edilmez. Evde yalnız bırakılan bir Cane, çok yıkıcı ve agresif olacaktır. Kredisine göre, Cane Corso kendini ailesine adamıştır ve koruyucu, bekçi köpeği doğası nedeniyle çok sadıktır.

Boerboel,

Boerboel veya “çiftçi köpeği”, 1800’lerde koruma köpeği olarak Güney Afrika’dan geldi. 1938’de endüstriyel elmas madenlerini korumak için kullanıldılar. Çok güçlü ve büyükler, 180 pound ağırlığa kadar. Zeki ve inatçı bir köpektir ve deneyimsiz bir köpek sahibi tarafından sahiplenilmemelidir.

Deneyimli köpek bakıcıları, erken yaşlardan itibaren sürekli eğitim ve sosyalleşme ile iyi sosyalleşmiş bir evcil hayvan getirebilir. Bu, davranış sorunlarının ve hakim davranış sorunlarının önlenmesine yardımcı olacaktır. Bu köpeklerin kalın tüyleri vardır ve serin havalarda dışarıda olmaktan hoşlanırlar. Bununla birlikte, ailesini çok koruyan ve uyarı vermeden saldırabilecek bir köpek için köpek parkları önerilmez. Boerboels her zaman tasmalı olmalıdır.

Rottweiler,

Rottweiler başarılı bir polis köpeği, çoban köpeği, askeri köpek ve terapi köpeği olmuştur. Bu cins oldukça eğitilebilir ve çok sadıktır. Rottweiler, iş köpekleri olarak başarılı olurlar ve kanepenizi çiğnemekten başka yapacak bir şeyleri olmadığından sıkılırlar. Rottweiler’ın iş ahlakı, muhtemelen sürü köpeği olarak kullanıldıkları Roma günlerine kadar uzanır. İsimlerini Roma hamamlarının çatı kiremitlerinin kaynağı olan Rottweil’den alıyorlar. Köpekler o Alman kasabasından gelmiş olabilir.

.Rottweiler, ısırık ölümlerinde Pit Bulls’tan sonra ikinci sırada yer alıyor. Bir Rottweiler’ınız varsa, bazı ev sahibi sigorta poliçeleri evinizi kapsamaz ve köpeğin neden olduğu zarardan mal sahipleri sorumludur. Rottweiler güçlü, iri ve son derece koruyucudur. Bu nedenle, uğrayan kişinin bir tehdit olarak algılanan arkadaşınız olmadığını ummak isteyebilirsiniz. Bu nedenle zorlu bir polis köpeğidir.

Tosa,

Bulldogların, Büyük Danimarkalıların ve Mastifflerin torunları olan Tosa, 200 pound ağırlığa kadar çok büyük bir cins. Tosas, ilk kez köpek sahipleri için ideal değildir. Kan sporu için yetiştirilmiş, bu yaratığı gençlerinizin etrafında istemeyebilirsiniz. Aslında Tosa, Birleşik Krallık da dahil olmak üzere dört Avrupa ülkesinde yasaklanmış bir türdür.

Bu tür bir köpeğe binmek için en az 1,8 metre yüksekliğinde çiti olan bir bahçeye ihtiyacınız olacak. Elektronik çitler bir Tosa için hiçbir şey ifade etmez, şok bu köpeği caydırmaz. Uzun boylu duran bu cins, bir savaşçının atletik görünümüne sahiptir. Tosa’nın tarihi, 14. yüzyıl Japon köpek dövüşlerine kadar uzanıyor. Adını Shikoku Adası’ndaki Tosa Eyaletinden alan Tosa, uyanık, ağırbaşlı, sakin ve cesurdur. Bu köpekler mükemmel bekçi köpekleri ve sevecen arkadaşlardır. Bu memnun etmeye hevesli cins, eğitim için bol miktarda olumlu pekiştirme kaynağı arar.

Jack Russell Terrier,

Jack Russel inatçı bir teriyerdir. Acımasızca terkedilerek kazar, havlar, zıplar ve avlanır. Jack Russell Terrier (JRT) bir av köpeği olarak yetiştirildi. JRT’niz av peşindeyse, bahçeniz veya oturma odanız adil oyundur. Örümcekler, fareler ve diğer böcekler yok olmak için avlanacak ve eviniz kazınacak ve kazılacak.

RT’ler, “Küçük Köpek Sendromu” gibi davranış problemlerine oldukça kolay düşme eğilimindedir. Kırılma, ayrılma kaygısı, takıntılı havlama ve koruma gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Onlarla sosyalleşmek zordur ve uzman bir eğitmen tarafından tutarlı ve sıkı bir eğitime ihtiyaç duyarlar. Bu köpeklerin çok fazla egzersize ve yüksek bir çite ihtiyacı var. Tırmanmak ve çitlerin üzerinden atlamak güçlü yönlerinden biridir.

Bernese Dağ Köpeği,

Bernese Dağ Köpeği, çocukları seven neşeli, zeki bir cinstir. Yaygın olarak tanınan İsviçre dağ köpeklerinden biridir. Kalın, uzun ve ipeksi kürkü soğuk havalarda onu sıcak tutar. Bu dağ köpeği, Alp iklimine dayanabildi ve çoban ya da sürü bekçisi olarak çalıştı.

Bernese Dağ Köpeği çok iri ve güçlü bir cinstir. Çok nazik bir dev olduğu için bu çok fazla sorun değil. Ancak bu aşıklardan birini evinize sokmadan önce düşünmek isteyebileceğiniz bir şey, kullanım ömrüdür. Bir Bernese Dağ Köpeği ortalama olarak sadece altı ila sekiz yıl yaşar. Bu köpekler kansere karşı hassastır. Dog Breed Info’dan bir kaynak, bu cinsin birçoğunun üç ila dört yaşları arasında kanserden öldüğünü söyledi. İki yaşında bir köpek de kanserden öldü.

Pit Bull,

Pit Bull, herkes için tasarlanmış bir cins değildir. Son derece güçlü çeneleri olan güçlü köpeklerdir. Düzgün bir şekilde sosyalleştirilir ve eğitilirlerse, bu köpekler ideal bekçiler ve istisnai aile hayvanları olurlar. Çok sevecen ve nazik olabilirler. Yine de, Pit Bulls, 1800’lerin İngiltere’sinde boğaları ve ayıları yemleyen seyirci sporu için yetiştirildi. Kan sporu 1935’te yasa dışı ilan edildi, ancak aynı derecede agresif kan sporu olan it dalaşı onun yerini aldı.

Üreme nedeniyle Pit Bulls agresiftir. En agresif köpek ırklarından biri olarak, başka bir köpekle kavga etmekten asla geri adım atmaz. Pit Bulls’un nadiren kaybettiği ölümüne bir dövüş. Pit Bulls için tasma vazgeçilmezdir; bu güçlü köpek her zaman tasmalı olmalıdır. İnsanlara yönelik ciddi yaralanma veya ölümle sonuçlanan köpek saldırılarında, Pit Bulls en sık bahsedilen cinstir. Dikkate alınması gereken bir diğer husus da, köpek sahipleri, evcil hayvanlarının neden olduğu yaralanmalardan yasal olarak sorumludur.

Kurt Köpeği,

Kurt köpekleri, daha eski, geleneksel ırklardan daha az anlaşılır. Bir Kurt Köpeği, evcil bir köpek ile vahşi bir kurdun karışımıdır, ancak karışımın içeriği belirsizdir. Bu isimdeki köpeklerde hala davranış tutarlılığı yoktur. Aslında, Wolfdogs’ta diğer köpeklerden daha fazla çeşitlilik vardır. Kesin olan, bu tür köpeklerin 10’dan az eyalette yasal olduğudur. New York’ta “tehlikeli hayvan” izni almanız gerekiyor, aynı izin bir aslanı beslemek için de gerekli. Buna rağmen, çoğu yavruda kurt içeriği olmamasına rağmen, kurt köpekleri yetiştiriciler tarafından 2.500 dolara satılıyor.

Altı aylıkken evinizdeki alçıpanın içinden bir kaçış yolu çizen bir köpek yavrusu alırsanız, muhtemelen elinizde gerçek bir Kurt Köpeği vardır. Yüksek içerikli bir Wolfdog, yabancılardan saklanmayı tercih eden iyi bir bekçi köpeği değildir. İçeride tutulmayı sevmezler, sizi memnun etmekle ilgilenmezler ve doğuştan gelen av içgüdüsü nedeniyle küçük evcil hayvanlar ve çocuklarla asla yalnız bırakılmamalıdırlar. Tüm yüksek içerikli Wolfdog’ların, tutarlı bir sosyalleşmenin yanı sıra, 10 günlükken ele alınması gerekir.

Alman Kurdu

K-9 polis devriyesinin temsili cinsi olan Alman Çoban Köpekleri, akıllı ve sorumluluk sahibi köpekler olarak bilinir. Ancak, VetStreet’te bazı tavsiyeleri var. “Doğru eğitimle yapamayacağı çok az şey var ama tam da bu yüzden yeni başlayanlar için ideal değil; ondan ‘daha akıllı’ kalmak için biraz eğitim, egzersiz ve kendini adama gerekiyor.” Bu köpek ilk kez sahiplenecek kişiler için önerilmez ve itaat eğitimi erken yaşta başlamalıdır.

Cins, 1899’da Almanya’da, çoğunlukla koyun olmak üzere, hayvancılık için geliştirildi. İkinci Dünya Savaşı’ndan dönen askerler Alman Çobanlarını eve getirirken, sevilen Rin Tin Tin ilk film yıldızı köpeği oldu. Bir çoban köpeği olarak eğitilmiş olsa da, aynı zamanda çok yönlülüğü için de eğitilmiştir. Yapacak bir işi olmasını seven çalışan bir köpek. Bir kurtarma köpeği, rehber köpek ve polis köpeği olarak mükemmeldir ve köpek sporlarında mükemmeldir. Ve unutmayın, Alman Çobanlar çok fazla egzersize ihtiyaç duyar!

Tazı.

Asil Tazı, Mısır veya Yunanistan’dan gelen eski bir cinstir. Uzun bacakları, kemerli sırtı ve ince aerodinamik yapısıyla bu köpek hız için yaratıldı. Tazılar yarış köpekleridir, ancak başlangıçta İngiliz soyluları tarafından tilki, geyik ve tavşan avlamak için yetiştirilmişlerdir. Güçlü bir av içgüdüsüne sahiptir ve iyi bir nedenle sık sık ağzı kapatılır. Çocuklar ve küçük hayvanlar bir Tazı için av gibi görünebilir. Yürüyüşe çıkıyorsanız, tasmaya tutunun! Son derece hızlıdırlar, tüm köpek ırklarının en hızlılarıdır ve av olabilecek her şeyin peşinden koşarlar

Öte yandan, Tazılar tatlı ve yumuşak huyludur ve fazla egzersize ihtiyaç duymazlar. Günde bir kısa yürüyüş yeterlidir, bu da apartman yaşamını bu uzun boylu köpek için şaşırtıcı derecede uygun hale getirir. Düşük enerjili bir cins, dayanıklılık koşucusu değil kısa mesafe koşucusu ve “40 mph kanepe patatesi” takma adıyla. Soğuk hava pek uygun değil. Kısa tüylü bir cins olarak bakımı kolaydır ancak soğuk günler için bir köpek süveteri gerekli olacaktır. Ayrıca, yüksek bir arka çit şarttır. Altı fit yüksekliğinde tavsiye edilir.

Bullmastiff,

Bullmastiff, 1860’ların İngiltere’sinden, büyük mülklerdeki çiftlik hayvanlarını cani kaçak avcılardan korumak için kullanılan bir türdür. 80 Kg ağırlığa sahip cesur ve güçlü bir köpek. Bu cins çocuklarla arası iyidir ama diğer köpeklerle arası kötüdür. Bu köpeklerin salyaları akacak, salyaları akacak ve horlayacaklar.

Bullmastiff’ler inatçıdır ve tutarlı eğitim gerektirir. Öte yandan Bullmastiff, yumuşak huylu ve kendini işine adamış bir bekçi köpeğidir. Sakin ve sevgi doludurlar. Bu köpek bir kez kışkırtıldığında, vahşidir ve üremesine sadıktır. Tam itaat eğitimi ve her zaman tasmalı olmaları gerekir. Mastiff baskın bir cins olsa da, Bullmastiff daha da fazladır.

Basenji,

Basenji, bir aile hayvanı için kötü bir seçimdir. Gergin türün sahiplerinin, onun yaramaz yıkıcı eylemlerinin hikayelerini paylaşmalarıyla bilinirler. Zeki bir köpek olarak, sahip olduklarınızdan hangisinin en değerli olduğunu bilir. Bu cins, bir kedinin özelliklerine sahip, akıllı ve bağımsızdır. Meraklı ve ölçülü, meraklı ve zeki.

Dimdik kulakları ve sımsıkı kıvrık kuyruğu ile olduğu kadar enerji dolu da görünür. Bir Basenji havlayamaz ama inanmak için duymanız gereken bir sürü orijinal ses çıkarırlar. Ulurlar, çığlık atarlar ve şarkı söylerler. Basenji, Afrika Kongo’sunda Pigme avcıları tarafından keşfedilen ilkel bir cins. Her zaman tetikte olan bu köpekler harika bekçilerdir, ancak erken eğitilmeleri gerekir.

Saint Bernard,

Saint Bernard, adını İsviçre Alpleri’ndeki Saint Bernard Darülaceze’deki keşişlere yardım ederken aldı. Rahipler, kayıp yolcuları bulmak için köpekleri arama kurtarma görevlerinde kullandılar. Bu köpekler binlerce hayat kurtardı. Nazik bir dev olarak üne sahip olan Saint Bernard, etiketten uzak değildir. Çocuklara karşı nazik, arkadaş canlısı ve sabırlıdırlar.

.Köpek Cinsi Bilgisi, onları sabırlı, itaatkar, son derece sadık, hevesli ve memnun etmeye istekli olarak adlandırır. Ancak, değerlendirme bir uyarı ile birlikte gelir. “Bu köpeğe, yavruluktan başlayarak insanların üzerine atlamamasını öğretin. Bu büyüklükteki asi bir köpeğin, halka açık alanlarda tasmalı olarak çalıştırılması halinde güçlü bir yetişkin için bile sorun teşkil edeceğini unutmayın.” Bu boyuttaki bir köpek çok tehlikeli bir durum yaratabilir. Ayrıca ısı bitkinliğine eğilimlidir ve içeride kalmayı tercih eder. Ama dikkat et! Bu köpek bolca salya akıtır ve kişisel eşyalarınızı çiğnemeyi sever.

Büyük Pireneler,

Bu cins, ailenize sadık sadık bir evcil hayvan olmanın yanı sıra yetkin bir bekçi köpeği olma potansiyeline sahiptir. Bununla birlikte, büyük Pireneler güçlü iradeli ve inatçı olma eğilimindedir, bu nedenle kararlı bir eğitim rejiminin yürürlükte olması gerekecektir. Birlikte yaşaması kolay bir köpek olma ününe sahip değildir, ancak evde güçlü bir sosyalleşme ve eğitim çabasıyla tüm aile için iyi bir arkadaş olabilir.

Bu köpekler çocuklara karşı naziktir ve evin içinde sakindir. Dışarıda, bu köpek güvenli bir çit gerektirecektir ve tasmasız yürüyüşler için önerilmez. Salya akması yaygındır. Büyük Pireneler, Fransa ve İspanya’nın Pirene dağlarında sürü bekçisi olarak yetiştirildi. Bu arka plan, Büyük Pireneleri cesur ve etkili bir bekçi köpeği yapar. Doğası, ailesine karşı dikkatli, koruyucu ve özenlidir.

Dalmaçyalı,

Dalmaçyalılar koşmak için yetiştirildi. Başlangıçta, atlı arabaların yanında koştular ve nihayetinde itfaiye ile koşmalarıyla tanındılar. Yani, her sabah 10 millik bir yürüyüşe çıkarsanız, bu yardımcı olacaktır. Ancak, aşırı sinirli eğilimlerini tedavi etmeyecektir. En heyecanlı ırklardan biridir.

Uzun bir çerçeveye, uzun bir kuyruğa ve sarkık kulaklara sahip bu çarpıcı beyaz ve siyah benekli köpek, iyi bir bekçi köpeği olarak eğitilebilir, ancak bu kolay değildir. Eğitim olmadan Dalmaçyalılar saldırgan ve yıkıcı hale gelir. Arka bahçenizde krater büyüklüğünde bir delik açabilecek kapasitede, bakım gerektiren evcil hayvanlardır ve küçük çocukların yanında olamayacak kadar heyecanlıdırlar.

Chow Chow,

Chow Chow, bir kedinin kişiliğine sahiptir; mesafeli, bağımsız, ağırbaşlı ve aynı şekilde tüy döker. Arktik kürkü, Chow Chow’u ılıman iklimler için kötü bir uyum haline getirir ve baskın cins türü, bu sevimli yarı oyuncak ayı, yarı aslan ve yarı siyah dilliden sorumlu olmak isteyen insanlar için onu kötü bir uyum haline getirir. kimera. Eşsiz ama gürültülü köpek, dünyanın en eski ırklarından biridir. Eski cinsin Çin’de ortaya çıktığına inanılıyor.

Ancak güçlü bir havlama eğilimiyle pek çok komşuyu mutlu etmeyecektir. Ve her insan pes edene kadar insan evinizin alfa konumunu korumak için yorulmadan çalışacaktır. Çocuklarla veya yabancılarla pek iyi anlaşamazlar ve saldırganlaşabilirler. Evde deneyimli bir bakıcı varsa, köpek iyi sosyalleşmiş bir Chow olarak beslenebilir, ancak köpeklere aşina, güçlü, disiplinli bir lideri olmayan aileler için cins önerilmez.

Shih Tzu,

Shih Tzu bir sokak köpeği değildir, ancak evinizdeki apartman dairesinde sizinle bolca sevgi paylaşacak mükemmel bir arkadaştır. Sadakat için ve lapdog olarak Çin’de yetiştirildiler. Oynak ve eğlenceyi seven ve aynı zamanda yaramazlar. Öte yandan, Shih Tzus sürekli havlamaya eğilimlidir. Bu, o tanıdık tiz perküsyon: Yap! Yap! Yap! Zaten katlarınızı değiştirmeyi planlamıyorsanız, ev eğitimi bir kabus olabilir.

Bir brakisefalik olarak Shih Tzu, herkesin bildiği gibi hastalıklara ve diş sorunlarına karşı hassastır. Sıklıkla cerrahi tedavi gerektirebilecek solunum sorunları yaşarlar. Yuvarlak koyu gözleri sevimlidir, ancak şişkin gözbebekleri proptosis adı verilen göz küresi yaralanması ve diğer göz rahatsızlıkları için risk altındadır. Renal displazi adı verilen kalıtsal bir durum riski de vardır.

Affenpinscher,

Affenpinscher, Almanca “maymun benzeri teriyer” anlamına gelir ve kesinlikle adının hakkını verir. Meraklı ve meşgul küçük adam, Fransa’da “bıyıklı şeytan” olarak da bilinir. Oyuncak büyüklüğündeki köpek, sadece bıyıkla değil, aynı zamanda sakal ve gür kaşlarla da dikkat çekiyor. Omuzlarında kaba bir pelerin var. Etrafta maymunluk yapmayı sever ve görünüşünden de anlaşılacağı gibi oyuncu ve yaramazdır.

Affenpinscher, havlayan ve dağcıdır. Hiçbir şeyden korkmaz ve doymak bilmez bir kemirgen avcısıdır. Hiç umursamadan büyük köpeklerin peşine düşecek. Bu köpek sadık bir bekçi köpeği olur, ancak boyutu herhangi bir koruyucu hizmeti engeller. Affenpinscher sadık bir aile köpeğidir ama aynı zamanda cesur ve inatçıdır. Bu köpek uyanık eğitim alıyor. Sadece sekiz pound ağırlığındaki hafif boyutuna rağmen, evinizdeki sürü lideri pozisyonu için yarışacak. Hırlama, şaklama ve ısırma, liderliği ele geçirdiğine dair ilk ipucunuz. Affenpinschers’ın çocuklarla arası iyi değildir, oyuncaklar ve bölge konusunda agresifleşirler.

Chihuahua,

Chihuahua ilk olarak 1850’de keşfedildi ve adını bulunduğu Meksika eyaletinden aldı. Küçücük cins, iki ila altı kilo ağırlığında ve yerden sadece birkaç santim ayakta duran tüm köpek ırklarının en küçüğüdür. Şişkin gözleri ve şımarık kulakları onları tanımlar. Ancak küçük olması, Chihuahua’nın zararsız olduğu anlamına gelmez. Daha büyük bir cins olsaydı, daha büyük sorunlar çıkarırdı.

Chihuahua’lar geveze, kıskaçlı ve agresiftir. Küçük boyutlarının görünürde farkında olmadan büyük köpeklerin peşinden cesurca gidecekler. Güçlü iradeli, gururlu ve canlıdırlar. Ama aynı zamanda sevecen, sevgi dolu ve sadık arkadaşlardır. “Küçük Köpek Sendromu” bu cinsin başına bela olur. Ve insanlarına tamamen sadık ve bağlı olarak, ister gerçek ister algılanmış olsun, onlara yönelik tehditlerin peşine düşerler. Chihuahua’ların çocuklarla arası pek iyi değildir. Çocuklardan hoşlanmazlar veya onlara güvenmezler ve çabuk kapılabilirler.

Great Dane,

Great Dane son derece büyük bir köpektir. Dünyanın en uzun köpeği olma rekorunu elinde tutuyor. Saint Bernard gibi, çok salya akıtan nazik bir dev olarak bilinir. Çocuklara karşı oyuncu ve özenlidir, insanları sever ve aşırı agresif değildir. Güvenilir ve sadık oldukları bilinir. Büyük Danimarkalılar uzman bekçilerdir.

Bununla birlikte, bu çok büyük köpeğin erken başlaması gereken tutarlı bir eğitime ihtiyacı vardır. Bir Danimarkalı köpek yavrusuyken bile çocukları ve küçük masaları devirebilir. Yetişkin bir köpek olarak kuyruğu tek hamlede bir sehpayı temizleyebilir. Bu köpekler 175 pound’a kadar büyür. Evin içinde taşınamaz veya kolayca taşınamazlar. Adın aksine, Büyük Danimarkalılar 1300’lerde Almanya’da yaban domuzlarını yakalayabilen yetkin avcılar olarak yetiştirildi.

Basset Tazısı,

Basset Hounds inanılmaz derecede sevimli olabilir ama aynı zamanda inatçı oldukları biliniyor, bu da onları eğitmeyi oldukça zorlaştırıyor. Çok sevimli olabilirler ama dik başlı yapıları çok fazla sabır gerektirir.

Evinize bir Basset Hound sahiplenmenin harika bir katkı sağlayacağından hiç şüphemiz yok, ancak onların zorlu karakterine hazırlıklı olun.

Tazılar,

Beagle’lar çok inatçıdır ve kolayca dikkati dağılır. Çoğu insan otomatik olarak tazılardan hoşlanır, ancak yalnızca bir kez eğitildiklerinde. Beagle’lar zekidir ve çoğu cinsten çok daha fazla uyarım gerektirir.

Bağımsız doğaları aynı zamanda itaatin onlar için kolay olmadığı anlamına gelir, ancak bir kez eğitildiklerinde ailenin sevgi dolu bir üyesi haline gelirler.

Tazılar,

Bloodhounds, büyük sarkık kulakları ve uzun buruşuk yüzleriyle tanınırlar, ancak aynı zamanda inatçı, meraklı ve sevgi dolu oldukları da bilinir. Bir tazı eğitebilirsin ama bir cins olarak itaat çemberinde tam olarak bir yıldız değiller.

Harika bir şekilde bağımsızlar, ancak kendi iyilikleri için numaralar ve manevralar yapmak için çok motive değiller, ancak işin içinde bir ödül varsa daha itaatkar olabilirler.

Tilki Teriyerleri,

Tilki Teriyerleri korkusuzdur ve makul miktarda enerjiye sahiptir. Esasen, iki ruh halleri vardır, ya çok tembel olup uyumak isterler ya da enerji tavşanlarıdır ve harcayacakları çok fazla enerjileri vardır.

Biberli bir kişiliğe sahip oldukları bilindiğinden, bir tilki teriyer yavrusu ile eğitim zorlu olabilir

İrlandalı Setter,

İrlandalı pasörler çok yüksek bir enerji seviyesine sahiptir. Yüksek moralleri onları uzun süre eğitmeyi zorlaştırabilir. Daha kısa eğitim seansları, bu iyimser ama nazik köpekler için en uygun olanıdır.

İrlandalı setter uzun süre köpek yavrusu olarak kalır, bu, İrlandalı setterin sevimli köpek yavrusu kişiliğini diğer ırklardan daha uzun süre koruyacağı anlamına gelir, bu da onu eğitmek için daha fazla çalışma anlamına gelir.

Boxer,

Büyüleyici kişilikleri genellikle biraz yaramaz olmalarına neden olabilir, ancak Puglar aynı zamanda insan ailelerini memnun etmek isterler, bununla birlikte ev eğitimi almalarının çok daha uzun sürebileceği söylenir.

Ayrıca dışarıda olmaktan nefret ederler, bu yüzden birçoğu soğuk veya yağmurlu havalarda dışarı çıkmaktan kaçınmaya çalışır. Ayrıca, bu küçük yaratıklar, zeminde bir “kaza” yaşadıklarında nadiren pişmanlık duyarlar.

Akita,

Bu büyüleyici köpeklerin güçlü bir av güdüsü vardır, Akitalar aslında vahşi hayvanları avlamak için yetiştirilmiştir ve düzgün eğitilmezlerse saldırganlaşabilirler. Akitalar ayrıca sahibine karşı çok koruyucu olabilir ve düzgün bir şekilde eğitilmezlerse onları başkaları için potansiyel bir tehdit haline getirebilir.

Akitalar ayrıca iş onları yetiştirmeye geldiğinde meydan okumalarıyla ünlüdür.

Labrador,

Labradorlar Amerika’nın en popülerleri olabilir, ancak deneyimsiz bir köpek sahibi için düzgün bir şekilde yetiştirmeleri zor olabilir. Tam olgunluğa ulaşana kadar çiğnemek için güçlü bir dürtüleri vardır ve kendi başlarına bırakıldıklarında yıkıcı olabilirler.

Ve Laboratuarlar düzgün bir şekilde eğitilmezlerse, tasmalı olarak gezdirilirken sahiplerini çekmeye eğilimlidirler. Labradorlar da çok tüy döker, bu yüzden evinizin her yerinde tüylerini bulmayı bekleyin.

Newfoundland,

Newfoundlands nazik devlerdir, ancak aynı zamanda, çoğu sahibinin kaslarını kolayca geride bırakabilecekleri için, erken dönemde iyi eğitilmezlerse sahip olunması en zor köpekler olabilirler. Buna ek olarak, Newfoundlands kesinlikle düzenli bir ev isteyenler için iyi bir eşleşme değil, çünkü salya eğilimi gösteriyorlar ve ayrıca yılda iki kez yoğun bir şekilde tüy döküyorlar.

Boyutları nedeniyle, sadece oyun oynarken yollarına çıkan her şeyi devirmek istemeden yıkıcı olabilirler.

İrlanda kurt köpeği,

Geri kalanları kadar büyük bir kalbe sahip olan bu uzun köpekler, başlangıçta kurt avlamak için yetiştirildiler ve diğer hayvanlara karşı saldırgan olmak için hafif bir eğilimleri olabilir. Büyüklüğünden dolayı, taşınamayacak kadar büyük hale gelmeden önce ona tasma takmayı öğretmek önemlidir.

Ne yazık ki, İrlanda Kurt Tazıları bir takım sağlık sorunlarından muzdariptir ve sadece beş ila yedi yıl gibi çok kısa bir ömürleri vardır.

İspanyol Su Köpeği,

İspanyol Su Köpekleri çok atletik ve yüksek bakım gerektiren bir cinstir, gün boyunca çok fazla egzersize ihtiyaç duyarlar. Aslen Türkiye’den gelen bu cins, bekçi ve çoban köpeği olarak hizmet etmek için İspanya’ya ithal edildi ve bu nedenle tamamen sadıklar

Uygun egzersiz ve yerine getirilmesi gereken belirli bir görev olmadan, İspanyol Su Köpeği çok üzgün bir köpek olacak ve sonuç olarak yıkıcı olabilir.

İngiliz Tazısı,

İngiliz Tilki Tazıları, yüzlerce yıldır İngiliz tilki avcılarının tercihi olmuştur ve bu nedenle eğitilmesi en zor köpek ırklarından biri olarak bilinirler.

İngiliz Foxhounds genellikle atlarla ve insanlarla iyi geçinir, ancak avcılık geçmişleri nedeniyle çok aktif bir tavırları olduğundan çok fazla egzersiz gerektirirler.

Harrier,

Harrier’lara esprili bir şekilde “steroid kullanan Beagle” adı verildi. Çok atletik av tazılarıdır ve bu nedenle aktif olmayı tercih ederler ve dışarıyı keşfetmeye özel bir eğilimleri vardır.

Çok küçük yaşlardan itibaren diğer hayvanların yanında yetiştirilmedikçe, Harrier’lar karşılaşabilecekleri diğer küçük evcil hayvanlara karşı saldırgan olma eğiliminde olacaktır.

Cesky Terrier,

Cesky Teriyerleri, bir İskoç Teriyeri ile bir Sealyham Teriyerini geçerek yaratıldı. Amaç, Çek Cumhuriyeti’nin Bohemya ormanlarında avlanmaya uygun bir teriye sahip olmaktı. Çok fazla aktivite gerektiren, çok heyecanlı ve enerjik bir türdürler.

Cesky Teriyerleri de çok “muhtaçtır”, tutarlı bir ilgi akışı gerektirir ve herhangi bir mutluluk duygusu için insan ailesine tamamen bağımlı hale gelebilir.

Fin Spitz’i,

Bu küçük tilki benzeri köpek, boyutuna göre oldukça vahşidir, keskin kulakları bu köpeği çok uyanık yapar. Takma adlarıyla Finkies veya Fins, sevgi dolu bir arkadaş ve dikkatli bir muhafızın mükemmel bir kombinasyonu olabilir. Genellikle yabancılara karşı şüpheli bir şekilde çekingen davranırlar, bu da yeni gelenleri akşam yemeğine davet etmeyi zorlaştırabilir.

Finkiler, yalnız bırakıldığında yıkıcı davranışlara ve havlamaya yol açabilen “ayrılık kaygısına” eğilimlidir. Fin Spitz aynı zamanda çok inatçı ve inatçıdır, bu da bu cinsin eğitimini arkada bir acıya dönüştürebilir.

Firavun Tazısı,

Firavun Tazısı, adını eski Mısır heykellerine benzeyen görünümünden alan atletik bir ırktır. Zıplamada olağanüstü olan bir cins olarak, bu da onların bahçeden dışarı fırlayıp uzaklaşmalarını önlemek için yüksek bir çitiniz olması gerektiği anlamına gelir.

Diğer canlıları kovalamak için çok güçlü bir içgüdüleri var ve eğlenmek için bolca alan sağlamak için geniş bir avluya sahip olmaları gerekiyor.

Komondor,

Komondor aldatıcı bir şekilde küçük, sevimli ve bir köpek yavrusu kadar sevimlidir. Birçoğu bunlardan birini benimsedi, ancak onları yetiştirmenin çok dikkatli bir planlama ve değerlendirme gerektirdiğini öğrendi. Devasa boyutlara ulaşırlar ve itaatsizlik etmeye karar verirlerse sahibini kolaylıkla alt edebilirler.

Eşsiz görünümlerine katkıda bulunan uzun saç bukleleri de zorlu olabilir, eğer çok düzenli bir şekilde bakılmazsa, bu cins rahatsız edici bir keçeleşmiş saç karmaşasına dönüşecek ve hatta böcek istilası riski taşıyacaktır

American English Coonhound,

Bu cins, hepsinin en güçlü egzersiz gereksinimlerinden bazılarını gerektirir. Zıplamaya ve kabadayılığa eğilimlidirler ve sıkıldıklarında çok yıkıcı olurlar. Bu köpeği bir süre yalnız bırakın ve eve çiğnenmiş mobilya ve ayakkabılarla gelebilirsiniz.

Kolayca dikkatleri dağılabilir, bu da onları toplum içinde ve hatta sadece aile üyelerinin yanında eğitmeyi ve kontrol etmeyi biraz angarya haline getirebilir.

Pomeranya,

Tatlı ve çekici doğalarına ve hatta yumuşak kürklerine karşı koymak neredeyse imkansızdır. Bununla birlikte, Pomeranyalılar da sahiplerini kesinlikle karşı konulmaz bulacaktır ve eğer onun yaşam tarzınıza uyum sağlamasına hazır değilseniz, sorunlu olabilir. Bu köpekleri eğitmek zor olabilir ve sosyalleşmeyi öğrenmeleri gerekir veya utangaç veya saldırgan olabilirler.

Ayrıca havlayan bir türdürler ve can sıkıcı hale gelebilirler. Komuta halinde sessiz olmak için eğitim önemlidir ve Pomeranyalılar sağlam ve tutarlı eğitimle iyi iş çıkaracaktır.

Alman Boxer,

Boxer Alman kökenlidir ve çok güçlü bir ırktır. 50-70 lbs arasında herhangi bir ağırlıkta olabilirler. Enerjik ve eğlenceli oldukları biliniyor, bu da onları eğitilmesi zor olarak etiketledi. Doğası gereği, bu cins tipik olarak şiddetli veya saldırgan değildir.

Onları sokakta yürürken gördüyseniz, muhtemelen durum böyle olmasa da, düşmanca görünüyorlar. Bununla birlikte, bu tipik olarak arkadaş canlısı köpeği hiçbir zaman saldırgan olmamakla karıştırmayın çünkü belirli koşullar altında her an saldırabilirler. Köpeğinizin bir sonraki hareketini tahmin etmemek, etrafta küçük çocuklar varken işini zorlaştırabilir.

Malamute,

Bu cins Sibirya Husky’ye çok benziyor. Ancak, daha büyüktürler ve tipik olarak doğaları gereği daha tehlikelidirler. 75-100 pound ağırlığında ve 23-25 ​​inç yüksekliğindedirler. Başlangıçta, kızak kullanımı için yetiştirildiler. Bu köpeklerin uygun egzersize ve serbestçe dolaşmak için çok fazla alana ihtiyacı vardır. Değilse, sahiplerinin mülkünü yok ettikleri bilinmektedir.

Aynı cinsten olsalar bile diğer köpeklerle anlaşamazlar. Bu köpeklerle sık sık kavgalar meydana gelir. Bu köpekler ayrıca yiyeceklerine çok sahip çıkabilir ve yemeklerine yaklaşmaya çalışırsanız aşırı derecede agresif hale gelebilir.

Alaska Kurdu,

Alaskan Malamute ve Malamute birlikte farklı türler olsalar da, ikisi arasında pek çok benzerlik vardır. Her ikisi de çok aktif ve güçlü köpeklerdir.

Alaskan Malamute’nizi düzgün bir şekilde eğitmezseniz veya yeterince egzersiz yapmazsanız, sıkılabilir ve saldırganlaşabilir.

Akita İnu,

Japonya dağlarında yetişen Akita Inu, çok bağımsız ve inatçı bir ırktır. Av köpekleri olmaları gerekiyordu, bu nedenle avlanma içgüdüleri muhtemelen daha küçük hayvanların yanındayken tekme atıyor. Sahiplerine saldırdıkları bilinmez, ancak boyutları ve güçleri nedeniyle saldırmaları halinde ciddi hasar vermeleri muhtemeldir.

Bu köpeklerin uygun şekilde eğitilmesi ve sosyalleştirilmesi önemlidir; aksi halde diğer insanların ve hayvanların güvenliği için risk oluştururlar. Bir köpeğin doğru şekilde eğitilmemesi durumunda, saldırganlaşabileceği ve kontrolden çıktıklarında insanlara zarar verebileceği yaygın bir bilgidir. Bu köpeklerin, yabancılara ve diğer hayvanlara erişimi olan açık alanlarda serbestçe dolaşmasına izin vermeniz önerilmez.

Amerikan Buldogu,

Amerikan Bulldog, cesur ve korkusuz olduğu bilinen bir cinstir. Tehdit edildiklerini hissettikleri zamanlarda saldırgan olabilirler.

Şaşırtıcı bir şekilde, bu cins, başlangıçta ayılar gibi büyük hayvanları avlamak için yaratılmış olsalar da, çok arkadaş canlısı ve girişkendir. Kas yapıları ve kendine güvenen, inatçı doğaları nedeniyle, Amerikan Bulldog’u eğitmek zor olabilir ve dikkatli olmazlarsa çoğu zaman hasara neden olabilir.

Amerikan Bandogge,

Amerikan Bandogge, Napoliten Mastiff ve Pit Bull Terrier karışımıdır. İngiliz köpek mizacı denen bir şeye sahipler, bu da onların yüksek bir uyaran eşiğine ve sürü zihniyetine sahip oldukları anlamına gelir.

Bu köpekler düzgün bir şekilde yetiştirilir ve eğitilirse, çocuklar için güvenilir olmaktan öte, bebek bakıcısı gibi bir şeydir. Kapak tarafında, bu köpek genellikle onları oldukça agresif hale getirecek olan dövüş amaçları için yetiştirilir.

Kurt Melezleri,

Bir kurt melezi, bir kurtla birlikte yetiştirilmiş bir köpektir. Araştırmalar yapıldı ve hiçbir şey daha fazla sosyalleşmenin ve uygun eğitimin onları daha iyi evcil hayvanlar haline getireceğini kanıtlamadı.

Bununla birlikte, uysal olabilen ve iyi mizaçlara sahip olan bazı kurt melezleri vardır. Ancak insanlara ve diğer hayvanlara saldırmaya eğilimli olan bu köpeklerin yüzdesi daha yüksektir. Çoğu zaman, insanların bu tür bir türe sahip olmak için belirli sertifikalar almaları gerekecektir.

Tibet Mastifi,

Güvenilir bir bekçi köpeği arıyorsanız, bu cins tam size göre. Tibet’te bu köpekler, yalnızca onları saldırgan kılmak için iki ay gibi erken bir süre boyunca bir direğe zincirlenirdi. Daha sonra bütün bir köyü korumak için kullanılacaklardı.

Bu köpekler sahiplerine ve sevdiklerine çok bağlıdırlar. Onları canları pahasına koruyorlar. Bu cins, yalnızca onlara uygun eğitimi vermek için zaman ayırabilen deneyimli köpek sahipleri için önerilir.

Staffordshire Boğa Teriyeri,

Bu köpek, aynı fiziksel özelliklerin bazılarını paylaştıkları için bir Pitbull ile kolayca karıştırılabilir. Ne yazık ki, Pitbull gibi bu köpekler ve diğerleri, dövüş amacıyla yetiştiriliyor.

Bu Teriyerlerden birini sahiplenmek için pazardaysanız, mizaçları çok tahmin edilemez olduğundan, onları küçük çocukların veya diğer evcil hayvanların olduğu bir eve getirmeniz önerilmez. Bu cins aynı zamanda çok enerjik olarak bilinir, bu yüzden bol bol egzersiz yapmaları gerekecektir.

Moskova Bekçisi,

Bu özel köpek türü, iyi bilinen ve agresif bir köpek türü arasında bir melezdir. Moskova Bekçi Köpeği, Saint Bernard, Kafkas Ovcharka ve Kafkas Çoban köpeği karışımıdır. Gerçekten çok büyükler ve bakması çok güzel.

Bu köpekler ilk olarak Sovyetler Birliği’nde yetiştirildi ve özellikle korunmaya uygun askeri köpekler olarak tasarlandı. Bu köpekler, sahiplerine hizmet etmek ve onları korumak için yetiştirildi ve bu nedenle, özellikle yüksek oranda saldırganlığa sahipler, bu da deneyimli olmayan köpek sahipleri için tehlikeli olabilir.

Dogue De Bordeaux,

Fransız Mastiff olarak da bilinen Dogue de Bordeaux, aslen Fransa’nın Bordeaux bölgesinde yetiştirilmiş bir çalışan köpektir. Bu köpekler, büyüklükleri, güçleri ve zekaları çiftlikte çalışmak için eğitilmelerini kolaylaştırdığından, çoğunlukla çalışan köpekler olarak kullanılıyordu.

Fiziksel olarak formda kalmaları gerekir, bu nedenle günlük yürüyüşler ve bol miktarda aktivite şarttır. Bu cins genellikle erken yaşta uygun sosyalleşme becerileri ile arkadaş canlısıdır. Bununla birlikte, belirli alanlarda yasaklanmıştır ve ev sahiplerinin sigorta poliçeleri kapsamında değildir.

Zorba Kutta,

Çoğunlukla Pakistan’da popüler olan Bully Kutta, Hint Mastiff’i olarak da bilinir. Birçok Mastiff gibi, Bully Kutta da koruma köpeği olarak kullanılır. Onlar kesinlikle korkutucu bir cins. Boyutları, güçleri ve eğitimli saldırganlıkları, Bully Kutta’yı tüm Pakistan’daki en popüler bekçi köpeği ırklarından biri haline getirdi.

Bu köpek genellikle küçük hayvanlar ve çocuklarla yalnız bırakılmaması konusunda uyarılır. Koruma güdüsü, bölgeyi ve yetişkin insanları korumak için işe yarayabilir, ancak her zaman bir hata payı vardır.

Rus Siyah Teriyeri,

Rus Kara Teriyerinin özellikle ürkütücü bir geçmişi vardır. Bu, 1920’lerde yetiştirilen oldukça yeni bir köpek türüdür. Diğer bir gerçek ise, neredeyse hiç tüy dökmemeleridir, bu da alerjisi olanlar için iyidir. Araştırmaların gösterdiği kadarıyla, Rus Kara Teriyeri görünüşe göre özellikle insanları avlamak için yetiştirilmiş tek köpek.

Eski Sovyetler Birliği’nde, özellikle hapishane kampı tutuklularını hizada tutmak için kullanılan bir köpek olarak yetiştirildi. Şimdi, Rus Kara Teriyeri özellikle çarpıcı bir bekçi köpeğidir, ancak tehlikeli geçmişi her zaman akılda tutulmalıdır.

Kore Jindo Köpeği

Kore’deki Jindo Adası’nda yetiştirilen Jindo, cesareti ve sadakatiyle tanınan bir av köpeğidir. Elbette, cesaretle karışan av köpeği içgüdüleri, özellikle düzgün bir şekilde eğitilmemişse, özellikle kötü bir köpektir.

Çoğu ilkel köpek türü gibi, Jindo da oldukça inatçıdır, bu da onu eğitmenin zor olabileceği anlamına gelir. Deneyimsiz eğitmenler, Jindo’nun baş edebileceklerinden daha fazla olduğunu görebilirler. Bu nedenle, bu köpeklerin çoğu eğitimsiz, öngörülemez ve saldırgandır.

Belçikalı Laekenois,

Bu güçlü ve sağlam köpek, Belçikalı çoban ailesinden geliyor ve bu en nadir köpek. Bu köpekle ilgili en ayırt edici şeylerden biri, keskin ve keskin bir gözlem duygusuna işaret eden burun çevresindeki kararmadır. Bu köpekler koruyucu yapıları ile oldukça sert bekçilerdir.

Laekenois’in yabancılara ısınması biraz zaman alır ama zamanla dost olur. Bir Laekonis’i sahiplenirseniz, onu aktif tuttuğunuzdan emin olun; aksi halde huysuzlaşabilir.

Tay Ridgeback,

Şık ve atletik yapısıyla Thai Ridgeback, müthiş bir avcı ve bekçi köpeği olabilir. Deneyimli bir köpek sahibi olmadan, bu köpekler oldukça çabuk kontrolden çıkabilir. Çok fazla girişkenlik ve sabır gerektirirler. Tutarlılık anahtardır.

Ridgeback, bağımsızlık ve kendi kendine yeterlilik konusunda büyür. Doğal olarak kendi yiyecekleri için avlanmaya eğilimlidirler ve oldukça zekidirler. Bu cinsin kucak köpeği olmadığını söylemek güvenlidir, bu yüzden evcil bir köpek arıyorsanız, başka bir yere bakın.

Rumen Mioritik Çoban Köpeği,

LGD grubu – Hayvancılık Koruma Köpeği’ne ait olan bu köpekler, inanılmaz derecede güvenilir ve sahiplerine sadıktır. Bunlar harika nitelikler olsa da, bunlara daha agresif özellikler eşlik eder. Son derece koruyucu olan bu köpekler, yabancılara kolayca çok güvenemezler.

Bu köpeklerin temel eğitim almaları ve onlara güçlü bir disiplin duygusu aşılamaları, mizaçları nedeniyledir. Yüksek enerjileri, her gün yürümelerini gerektirir. Bu köpeklerin özgürce dolaşmak ve çok fazla egzersiz yapmak için geniş alanlara ihtiyacı vardır.

Hovawart,

Bu kolay bir cins değildir ve yeni köpek sahipleri için tam olarak ideal değildir! Bu köpekler inatçı tarafa eğilimlidir ve oldukça fazla ilgiye ihtiyaç duyarlar. Bu tür köpeğe uygun davranışı öğretmek için çaba harcayan sahipler için ödül, inanılmaz derecede sadık bir evcil hayvandır.

Bu köpeklerin bir işi sevdiğini hatırlamak önemlidir. Onsuz, agresif olabilirler. Yüksek enerji seviyelerine sahip, inanılmaz derecede yaratıcı işçi köpeklerdir. Hovawarts, arama ve kurtarma organizasyonları, terapötik faaliyetler, itaat denemeleri, çeviklik denemeleri ve flyball için harikadır ve aynı zamanda harika hizmet köpekleri yaparlar.

Beauceron,

Bu köpek korkaklara göre değil. Beauceronlar güçlü bir varlığa sahip sağlam ve kaslı köpeklerdir. Omuzda 27 inç yüksekliğe ulaşan bu köpekler oldukça fazla zarar verebilir. Amerikan Kulübesi Kulübü, bu köpekleri “iyi yontulmuş”, koyu kahverengi gözleri olan “üreme meraklılarının açık sözlü ve kendinden emin olarak tanımladığı bir ifadeyi yansıtan” olarak tanımlamıştır.

Daha zayıf bir sahibine kolayca hükmedebilecekleri için bu köpeklerle baskın kalmak önemlidir. Bununla birlikte, bu köpeklerin bir kez disipline edildiğinde, daha küçük ve savunmasız olanlarla mükemmel olduklarını belirtmekte fayda var.

Kishu,

Bu Japon av köpeği son derece cesur olarak tanımlanmıştır. Güçlü yırtıcı içgüdüleri vardır ve genellikle daha küçük hayvanları avlarken görülebilirler. Başlangıçta yaban domuzu ve geyik avı için yetiştirildiler.

Bu köpekler iyi sosyalleştirilmezlerse kolayca oldukça hırçınlaşabilirler ancak gerekli eğitimle özverili ve koruyucu köpeklerdir. Sonunda bir tane evlat edinirseniz, yabancılarla karşılaştıklarında dikkatli olun.

Shiba Inu,

Esasen popüler bir refakatçi köpek olan Shiba, av köpeği olarak yetiştirildiği için hâlâ yırtıcı bir içgüdüye sahiptir. Köpekler provokasyona sıcak bakmazlar ve saldırganlık gösterebilirler, ancak her şeyden önce, bu köpekler duygularını ifade ederken “Shiba çığlığı” olarak adlandırılan şeyi yayarlar. Bu tiz çığlık, istenmeyen misafirleri uzaklaştırabilir ve aynı zamanda yanlış kullanım için güçlü bir uyarı işareti görevi görebilir.

Shiba, sonbaharda kırmızıya dönen bir çalı veya çalı türü olan Brushwood için Japoncadır (bir Japon cinsidir!). Pek çok insan, köpeğe isim verilirken bunun akılda tutulduğuna inanır. Öte yandan, eski bir Japon lehçesi olan Nagano’da Shiba, küçük anlamına da gelir. Her iki durumda da, bu “Küçük Çalı Ağacı Köpeği” bir yumruk atıyor.

Lhasa Apsos,

İnanması imkansız olabilir ama bu köpekler aslen Tibetli Budist rahipler tarafından kapalı manastır-bekçi köpekleri olarak yetiştirildi. Evet, bu minik köpekler kolay kolay korkmazlar. Bu köpekler eğitimsiz bırakılırsa saldırgan küçük canavarlara dönüşebilirler.

Yabancılara karşı son derece şüphecidirler, sahipleriyle ilgili memnuniyetsizliklerini ifade etmeye heveslidirler. Ayrıca çok inatçı olabilirler ve yürüme havasında olmadıklarında hareket etmeden yerde düz bir şekilde yattıkları görülmüştür.

Avustralya Sığır Köpeği,

Avustralya sığır köpeği ayrıca “mavi topukçu” veya “Avustralyalı topukçu” adıyla da anılır. Ancak yetiştirici veya barınak ona ne derse desin, yepyeni bir köpek sahibi için ideal bir seçim değil.

İnatçı olmaları ve harcayacak enerjileri olmasıyla ünlüdürler – gerçekten maceracı bir ruhları ve kendi yenilmezliklerine olan inançlarından bahsetmiyorum bile, bu da sizi bir sonraki kendilerini nasıl yaralayacaklarını merak etmenize neden olacak. Ek olarak, Avustralya sığır köpeği sahipleri, uyumlu bir ev ortamını teşvik etmek için kendilerini sürü lideri olarak belirlemelidir.

Airedale Teriyeri,

Zeki ve inatçı olarak bilinen Airedales, büyük bir köpek vücudunda tipik bir teriyer mizacına sahip oldukları için aldatıcıdır. Teriyerler, bağımsız düşünürler ve doymak bilmez avcılar olarak bilinirler.

Bu bir Jack Russell’da sevimli olsa da, bir Airedale gibi daha büyük bir cinsle idare etmek zor olabilir. Ayrıca oldukça uyanıktırlar ve yeni gelenlere karşı düşmanca davranabilirler, bu da misafir ağırlamayı seven ev sahipleri için ek bir zorluk olabilir.

Borzoiler,

Borzoi veya Rus Av Tazısı, Rus tipi bir av köpeği türüdür. Bu güzel köpekler bir zamanlar kurt avı için kullanılıyordu ve 1936 yılına kadar Rus Kurt Tazısı olarak biliniyordu.

Borzoi köpekleri zekidir ve sahiplerine karşı çok sevecendir, ancak aynı zamanda bağımsızdır ve bazen inatçıdır, bu nedenle eğitim zor olabilir. Sabır ve tutarlılık anahtardır. Genel olarak, genellikle nazik, iyi huylu arkadaşlardır

Kafkas Çoban,

Bir kucak arkadaşı gibi görünebilirler, ancak müthiş koruyuculardır ve aileleri olarak gördükleri herkesi veya her şeyi korumak için yetiştirilmişlerdir.

Güçlü iradeli eğilimleri, korkusuzlukları ve bağımsızlıkları nedeniyle mükemmel muhafızlar olurlar. Doğaları gereği, bu çoban köpekleri çok iyi eğitilmedikleri sürece oldukça agresif olabilirler. Ayrıca, sadece yapacak bir işleri olduğunda gerçekten mutlu olurlar, bu baskın köpekler, son derece deneyimli köpek sahipleri için bile zorlayıcı olabilir.

Anadolu Çoban Köpeği,

Koruyucu ve bölgesel ama aynı zamanda zeki, sabırlı ve son derece sadık olan bu kaslı intikamcılar, emsalsiz çalışan bekçi köpekleri olarak ödüllendirilirler. Anadolu sahipleri güçlü liderler olmalı, sakin ve sevecen olduğu kadar hükmedici ve talepkar bir köpeği idare etmeye istekli ve muktedir olmalıdır.

Anadolu Çoban köpeği ilk başta bağımsız çalışmak, kendi başına kararlar almak ve sürüsünü dışarıdan gelenlerden korumak için yetiştirildi, bu nedenle cinsi komutlara cevap verecek şekilde eğitmek kesinlikle zor olacaktır.

İskoç Teriyeri,

Scotties, daha alıngan tarafta olma eğiliminde olan sert küçük köpeklerdir. İnatçı bir eğilimleri vardır ve korkusuzca bağımsız olma eğilimindedirler.

İnatçı yapıları nedeniyle, yönlendirilmeye ihtiyaç duymadan sahiplerinden ayrı çalışmak üzere yetiştirildikleri için eğitilmeleri zor olabilir. Bir Scottie durup size bundan sonra ne yapacağınızı sormaz, bunu kendi başına yapar.

Boston Terrier,

Boston Teriyerleri, sınırsız enerjileri ve eğlenceyi seven yolları ile tanınırlar. Aptal maskaralıklarıyla sonsuz eğlence sağlayabilirler. Boston Teriyerleri, emirlere direnme eğiliminde oldukları ve genellikle sahibine itaat etmeyi reddettikleri için ev temizliği konusunda yavaştırlar.

Boston Teriyerleri çok bireyseldir: Bazıları neşeli ve palyaço, bazıları inatçı karakterler, bazıları ise tatlı ve naziktir. Deneyimli bir sahip değilseniz, bir avuç dolusu olabileceğinden, bir Boston Terrier sahiplenmenizi önermiyoruz.
Amerikan Eskimo Köpeği,

Yüksek ruhlu ve neşeli Amerikan Eskimo köpekleri, iyi huylu ve arkadaş canlısı eğilimleri nedeniyle harika evcil hayvanlardır. İnsanlarına sadıktırlar, ancak inatçı olabilirler ve aşırı havlamaya eğilimli olabilirler.

Bu köpeklerin çok fazla dikkat ve bakıma ihtiyacı vardır, bu da onları hareket halindeyken meşgul aileler için zor evcil hayvanlar haline getirebilir. Genellikle daha büyük çocuklarla iyi oynamalarına rağmen, yüksek enerjili yapıları daha küçük çocuklar için çok fazla olabilir.

Yardım Köpek,

Yardım, koyun ve keçi sürülerini koruyan bir hayvan bekçisi olarak yetiştirildi. Yardım köpeği öncelikle çalışan bir köpek olarak kullanılmış olsa da, bu cins aynı zamanda ona görevler verilirse ve onu tatmin ve mutlu edecek kadar egzersiz yaparsa iyi bir şehir evcil hayvanı olur.

Aynı zamanda çevik, uyanık ve harekete hazır güçlü bir köpektir. Hassas bir cins olduğu için köpeğe çok küçük yaşlardan itibaren uygun eğitim verilmesi gerekir. İdeal bir aile hayvanı olması için mümkün olduğu kadar çok sosyal koşula maruz kalması gerekir.

Bavyera Dağ Köpeği,

Bavyeralılar sosyal, zeki köpeklerdir ve diğer ırklar gibi, zihinsel olarak uyarılmadıkları takdirde sıkılırlar, mutsuz olurlar ve yıkıcı olurlar. Sürekli uygun eğitim, şartlandırma ve çok fazla sabır gereklidir.

Bu köpek, tipik olarak süper gürültülü olmadıkları için diğer tüm tazılara benzer, ancak onu kullanma ihtiyacı hissettiklerinde yüksek sesle havlayabilirler. Enerji yoğun izleme görevine çok uygun olduğu için, bu köpek bir enerji ve heyecan topudur ve günde iki saat egzersiz gerektirir.

Kangal Çoban,

Kangal Çoban Köpeği ırkı, Türkiye’de bekçi köpeği olarak çalışmak amacıyla geliştirilmiştir. Kangalların mülkünüzde davetsiz insan misafirleri sakince karşılaması beklenemez.

Kangallar, insanlarına veya hayvanlarına karşı sadık ve güvenilirdir, ancak bir davetsiz misafirin geldiğini hissederlerse, yeni bir sahip için başa çıkması zor olabilecek çok koruyucu ve saldırgan hale gelirler.

Rafeiro do Alentejo,

Cinsin tarihinin başlangıcından bu yana, Rafeiros Alentejanos, sürülerde av köpeği olarak kullanıldı, ancak bu işlev zamanla yavaş yavaş ortadan kalktı. Daha yakın zamanlarda, cins, mülk ve çiftlik hayvanları için koyun ve sığırları izleyen bir bekçi köpeğidir.

Ayrıca çayırlarda genellikle tek başlarına çalışırlar ve sürüyü davetsiz misafirlere karşı savunurlar, bu da onları aile hayvanları olarak ideal olmaktan çıkarır

Kerry Mavi Teriyer,

Sadık ve sevgi dolu Kerry blue teriyerleri güçlü iradelidir ve onları meşgul edecek bir görev verilmesini severler. Karmaşık bir mizaçları var, bu da bunun ilk kez veya rastgele bir sahip için iyi bir cins olmadığı anlamına geliyor.

Yabancılara karşı, Kerry Blue Terrier arkadaş canlısı veya çekingen olabilir ve dost canlısı olanlar bile makul ölçüde koruyucudur. Bazı hatlar ve kişiler daha temkinli, bazıları ise aşırı korumacı.

Kenan Köpekleri,

Kenan Köpeği, halen var olan en eski parya köpeği türüdür ve Orta Doğu’da bol miktarda bulunur. Sağlam, çevik ve görünüşe göre yorulmazlar, bu da onları yürüyüşçüler ve koşucular için uygun hale getirir.

Kenan köpekleri zeki, kendine güvenen ve bölgeseldir. Kenan Köpekleri köpeklere karşı saldırgan olabilir. Bazıları aynı cinsten bir köpekle yaşayamaz ve bazıları da karşılaştıkları herhangi bir köpeğe karşı saldırganlıklarını sürdürür.

Beyaz İsviçre Çoban Köpeği,

Alman Çoban Köpeği gibi, İsviçre Çoban Köpeği de tetikte, koruyucudur ve pek çok aktiviteyle kendisine meydan okunmasını sever. Bu köpek, yüksek enerji seviyeleri ile sahibine karşı daha yapışkandır, bu nedenle kolayca hareket etmek ve keşfetmek için çok fazla alana ihtiyaç vardır.

Bu nedenle çitle çevrili bir bahçe idealdir – şehirdeki küçük bir apartman dairesi değil. Çocukların etrafında iyi geçinirken, çok uzun süre yalnız bırakılırsa ayrılık kaygısı yerleşmeye başlar. Bu, ister eşyalarını çiğnemek ister bahçeyi kazmak olsun, yıkıcı davranışlara yol açar.

Samoyed,

Bu kabarık beyaz köpekler her zaman sırıtıyormuş gibi görünürler – çünkü öyledirler! Görünüşe göre, ağızlarının kalkık köşeleri Sammies’in salyalarının akmasını engelliyor, bu da Kuzey Kutbu iş köpekleri olarak yetiştirildiklerinde yüzlerinde buz sarkıtlarının oluşmasını engelliyor.

Samoyedler neşeli olmanın yanı sıra akıllı, sosyal ve yaramaz köpeklerdir. Ellerinden gelenin en iyisini ortaya çıkarmak için eğitim konusunda yetenekli bir sahibi gerekir

Leonberger,

Evet, kocaman ve güçlü bir köpek ama Leonberger aynı zamanda aristokrat zarafeti ve zarafeti ile de bilinir. Bir Leonberger arkadaş canlısı bir köpektir ama kimse aptal değildir. Bekçi köpekleri ve çok yönlü çalışanlar olarak, zeka ve sağlam muhakeme sergilerler.

Aslanlar, çok fazla fırçalamaya ve oynaşmak için geniş bir alana ihtiyaç duyar. Leonbergers çok büyük ve güçlüdür. Ek olarak, köpek yavruları ve ergenler çok fazla enerjiye sahiptir ve son derece heveslidir. Bu gerçekler göz önünde bulundurularak, türün uygun şekilde eğitilmesi esastır.

Neopolitan Mastiff,

Napoliten Mastiff, antik Roma günlerinden beri şaşırtıcı görünümü davetsiz misafirleri korkutan devasa, güçlü bir bekçi köpeğidir ve nedenini anlamak için bir bakıştan fazlası gerekmez.

Yabancılara karşı temkinli, fazlasıyla buruşuk Mastiff, sevdikleriniz arasında tatlı, sakin ve dengelidir, ancak bölgesel hale gelirlerse kontrol edilmesi zor olabilir. Şaşırtıcı görünümün bu görkemli koruyucuları, devasa, güçlü köpeklerdir.

Hollandalı Çoban Köpeği,

Gütmeye muhtaç hayvanınız var mı? Cevabınız evet ise kesinlikle bu köpeklerden birini düşünmelisiniz. Cevap hayır ise, o zaman farklı bir cins aramak isteyebilirsiniz. Hollandalı Çoban canlı, atletik, uyanık ve zeki bir cinstir ve başlangıçta geliştirildiği gütme içgüdüsünü korumuştur

Bağımsız bir doğaya sahip olduğu için biraz inatçı olabilir ve kendine ait bir zihne sahip olabilir. Sıkılmamak ve yıkıcı olmamak için hem zihinsel hem de fiziksel olarak bol bol egzersize ihtiyaçları var.

 

1 Yorum

  • Simge Sağın
    Gönderildi Haziran 29, 2023 3:22 pm 0Likes

    Çok Hayvansever çocuğuna karne hediyesi olarak bilinçsiz evlat edinip sonra hevesi geçince sokağa terk ediyorlar
    Ya da cinsine bakmadan evlat edinip belli bir büyüklüğe ulaşınca çok iri diye terk ediyorlar

    Simge Sağın

YORUM YAP

Translate »
Minimum 4 characters
YAZINIZ...
1
Bize Yazın...
BASTET
CAN DOSTLARIMIZ İÇİN